hero-image

Tetování jako výtvarné umění

Doba čtení: 3 minuty

Akvarelové, abstraktní, polynéské, geometrické i ornamentální. Dříve bylo symbolem námořníků a trestanců, dnes ho má snad každý. V posledních letech ale díky němu vznikají skutečná umělecká díla na lidském těle. Ta vyjadřují příběh člověka i duši umělce. Řeč je o uměleckém tetování. 

Dlouhou dobu bylo tetování podvědomě spojováno s tetováním vězňů. Přelom tisíciletí zaznamenal jeho vzrůstající oblibu. Tehdy si lidé tetovali růže, motýly nebo černobílé ornamenty – tzv. tribaly. Tetování sloužilo jako forma odlišení se od ostatních a snaha vyniknout. Dnes se do tetování častěji promítá nějaký příběh.

Výtvarné umění na těle

S akvarelem poprvé, před 12 lety, přišel Ondřej „Ondrash“ Konupčík. Dnes světově známý tatér, výtvarník a zakladatel nadačního fondu Zkruhu. „Dnes mohu o sobě říct, že akvarel byl mým tetovacím a výtvarným začátkem. Nutilo mě to hledat nové cesty tvoření, experimenty rozlivu barev,“ hodnotí Ondrash, který s kolegou Radimem vytváří abstraktní obrazy vlastní výtvarnou technikou. „Snažím se hledat nové koncepty mezi tetováním a malbou a jejich možné propojení – novou estetiku těla, existenční malbu na kůži,“ dodává tatér, do jehož studia přijíždějí klienti z celého světa.

Ondřej „Ondrash“ Konupčík a jeho tetovací studio. Ondřej „Ondrash“ Konupčík a jeho tetovací studio. Zdroj: Ondrash

Ondrash s klientem stráví celý den. Nejprve si povídají, pak se tetuje. „Stačí jen poslouchat příběh a dávat pozor, co zazní, dobře se ptát a rozhodnout, co by mělo být zaznamenáno,“ vysvětluje. Bere jen jednoho klienta denně, proto se na jeho tetování čeká i dva až tři roky. „Často za mnou chodí klienti, kteří prožili nějaký silný moment a chtějí ho zaznamenat. Dávají mi často absolutně volnou ruku, což je krásný, intimní a děsivý zároveň,“ svěřuje se a dodává: „Než začnu tetovat, snažím se získat důvěru a ověřit si, že si rozumíme, neboť nepoužívám žádné návrhy, ale tetuji improvizované tahy, které jsou zárukou originálních tvarů.“

Předělávka starého tetování. Předělávka starého tetování. Zdroj: Eva Blechová

Opačný přístup má například Ivana Beláková, slovenská tatérka, která tetuje i hollywoodské hvězdy jako Chris Brown či Rita Ora. Žije v Kalifornii a od klientů často žádá pouze místo, kam se bude tetovat, a jedním slovem to, co by to mělo být. Styl, který Ivana tetuje, je grafický a reálný, nezaměnitelný. Jak uvedla v rozhovoru pro iDnes.cz, v roce 2018 ji Muzeum dočasného výtvarného umění vyhlásilo jedinou ženou na světě, jejíž tetování mají status současného výtvarného umění.

Tetování jako trend i jako řešení

„V současné době převažuje tetování v linkách a dost zájemců chce tetování s více zaplněnou barevnou plochou a výraznějším stínováním,“ říká Jitka Fischerová, malířka a tatérka ve studiu Live Age, která se malování věnuje od dětství.

Takto si pohrává s coverem Jitka Fischerová. Takto si pohrává s coverem Jitka Fischerová. Zdroj: Jitka Fischerová

Jedním z důvodů, proč si někteří lidé zdobí tělo výtvarným uměním formou tetování, je snaha o zakrytí nedokonalostí těla. Takové tetování si vybral i Standa B.: „K uměleckému tetování mě dovedla touha zakrýt velkou jizvu na noze. Měl jsem konkrétní inspiraci na lesní téma z mé oblíbené knihy. Tatéra, který by se s tím mohl nejlépe popasovat, jsem hledal asi půl roku.“

Druhým důvodem pak může být překrytí starého tetování. „V případě coverů je tatér už limitován starším tetováním a musí mu přizpůsobit nový motiv, tady už jsou možnosti, co se týče barevnosti, omezeny," vysvětluje Fischerová. „Každý člověk má jinou kůži, i vlastnosti kůže se na různých místech na těle liší – některá místa přijímají barvu lépe než jiná. Pokud klient souhlasí, snažím se do tetování zanést i svůj osobní umělecký aspekt, aby výsledné dílo bylo skutečně originální, a ne kopií jiného.“

Umělecké tetování na lesní téma Standy B. Umělecké tetování na lesní téma Standy B. Zdroj: Stanislav B.

Tetování má mnoho podob – od hyperrealismu, přes grafické zpracování až po abstraktní akvarely. Cena uměleckého tetování se liší, ale pohybuje se v řádu tisíců až desetitisíců. Dnes je mnoho tetovacích studií, mnoho tatérů a nabídka různého tetování široká. Jeho odstranění je ale bolestivé, náročné a rovněž drahé. I zde se cena pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců. Proto je potřeba dobře zvážit a přemýšlet nad tím, co přesně bude zdobit naše tělo.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.