hero-image

Tři veteráni našli frňákovník, v Krkonoších roste podprsenkovník

Doba čtení: 2:30 minut

Podprsenkovník obecný, latinsky Strophium vulgaris. Už jste se s tímto stromem setkali? Je velmi vzácný a jediný exemplář na světě roste v českých nejvyšších horách, Krkonoších. 

Podprsenkovník i se zralým Zdroj: Joža Kolář - se svolením

Princezně Bosaně narostl po konzumaci jablíček z frňákovníku dlouhý nos. Zralé plody z podprsenkovníku asi neochutnáte. Pokud ano, nabízí se otázka, jakou sexuální úchylkou trpíte. A obohatit v dnešní době zdražování sbírku domácího spodního prádla? To také není dobrý nápad. Z toho důvodu, že nad ním, zcela logicky, drží svoji pevnou ochrannou ruku náš stát. Jak dokládá fotografie.
 

Plody podprsenkovníkuZdroj: Joža Kolář - se svolením


Botanický skvost díky mejdanu

Malá Úpa, tak se jmenuje obec, kde právě tento vzácný strom místní horalé vypěstovali. Nedalo mi to a zahrál jsem si přímo tam na investigativního novináře. A paní Eva Havelková mi pod příslibem anonymní intimity prozradila, jak se rarita horské flóry zrodila:

„Jednoho krásného večera se u našeho blízkého souseda konal v jeho baráku takový obyčejný mejdan. Druhý den si jeho účastníci nepamatovali vůbec nic. Ale co všechny překvapilo, byl strom, na kterém viselo několik podprsenek. Já tam tenkrát nebyla,“ mrkla na mne spiklenecky.

„A ten strom byl hned vedle baráku onoho dobráka. Což se mu nelíbilo, protože se nechal slyšet, že on jakožto zbožný muž nemůže mít ve svém sousedství takovou sodomu gomoru. A tak později, už samozřejmě střízlivý, přemístil ty slušivé kousky dámského prádla o pár stromů jinam.“

Od té doby prošel místní klenot několikanásobnou pečlivou renovací. Ta, podle slov Evy Havelkové, spočívá v tom, „že se vyzvou místní ženy k obnově místní památky.“ Dámy posléze vyřadí nějaký ten kousek ze svého šatníku a paní starostová nebo jiná významná osoba provede obnovu. Musí se to pochopitelně provádět s citem a rozmyslem, protože na území Krkonošského národního parku, v přísně chráněné zóně, nelze nic ponechat náhodě.

Na mapě ho nenajdete

Možná se ptáte, kde konkrétně v Malé Úpě lze ten strom najít? Ano, poradíme vám. Protože, ač má horská víska pouze 144 obyvatel, rozléhá se na více než 26 kilometrech čtverečních. A v tom hledat jeden strom není žádná sranda. K tomu navíc rozdíl nejvyššího bodu obce, což je Sněžka, a toho nejnižšího činí 883 výškových metrů. To také není málo na jednu vesnici. Pomyslná jehla a kupka sena tady dostává úplně jiné rozměry. Podprsenkovník najdete, když v zimě pojedete na vleku sjezdovky U Kostela 400. Ta číslovka značí jeho délku. Dívejte se vlevo a nemůžete ho minout. A když není vlek v provozu? Nebo je nedej bože léto a není sníh? Jděte po trase vleku směrem vzhůru a dívejte se, překvapivě, opět vlevo.

KrkonošeFoto: Miloš Šálek - výstava Východy a západy slunce (se svolením)


Tato sympatická horská vesnice nabízí mnohem víc. Například druhou nejvýše položenou galerii u nás. Ta první je na šumavské Kvildě. Na místě bývalého hraničního přechodu je nyní místní obecní úřad a v něm výstavní prostory, kde se zpravidla prezentují díla, která nějakým způsobem souvisí s Krkonošemi. Při mé poslední návštěvě kouzelný východ a západ slunce v malebné symbióze s horami. Pečlivě jsem hledal fotografie, na kterých zahlédnu také jedinečný podprsenkový strom.

Nebyla ani jedna. Tak se snažím toto hrubé opomenutí aspoň touto skromnou cestou napravit.

Malebné Krkonoše
Krkonošská krajina
Krkonošská krajina
Krakonoš - symbol Krkonoš
7 fotografií
Krkonošská expozice
Expozice výstavy Miloš Šálek - Východy a západy slunce v krkonošském oblastním muzeu

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.