hero-image

Za vším hledej ženu. I za kostkou cukru

Doba čtení: 3 minuty

Dovedete si představit ranní kávu nebo čaj bez cukru? Proč taky, když sáhnete do špajzu pro lžičku krystalu nebo pro kostku cukru. Ne vždy to ale bylo tak jednoduché. Při pomyšlení, že několikrát denně musíte pracně odseknout kus cukru z homole, by mnoho z nás možná přestalo sladit. Kostkový cukr je vynález, který lidem ušetřil mnoho zranění. A vynalezli ho Češi! 

Už Indové někdy v 6. století n. l. vařili sladkou šťávu z cukrové třtiny. Tu nalévaly do hliněných nebo dřevěných kuželovitých nádob, kde postupně krystalizovala. Tak vznikly jedny z prvních homolí cukru, které přetrvaly až... až do roku 1843, kdy se v Dačicích oficiálně začal vyrábět první kostkový cukr na světě. 

Příběh kostky cukru 

Vše to začalo v dačickém cukrovaru, kterému od roku 1840 šéfoval Jakub Kryštof Rad. O menší úlomky cukru do jeho kávy se starala jeho žena Juliana. Stejně jako každá žena i ona zápasila s kladivem, sekáčkem, páčidlem i kleštěmi u cukrové homole. 

Lis na cukrLis na cukr. Zdroj: Eva Blechová - se svolením

„Samotné sekání vyžadovalo značné manuální síly a zručnosti. Není jednoduché odseknout požadované množství z homole a vzniká velké množství odpadu,“ vysvětluje Markéta Hojková, edukátorka Městského muzea a galerie Dačice. Není proto divu, že se paní Radová při sekání cukru zranila a mezi řečí se svému manželovi zmínila, zda by nebylo možné vyrábět něco menšího. Jakub Rad se toho nápadu chytl a přemýšlel, jak to udělat. Přišel s vynálezem lisu, který měl necelé 4 metry. 

„Mezi jednotlivými lisy stál prosívací stroj. Cukrová moučka získaná řezačkou z neúplně suchých homolí se prosila a naplnila se do otvorů mosazné desky se 400 otvory ve tvaru čtverce, která byla usazena na spodní plnou měděnou desku. Obě desky se poté podsunuly pod lis, kde se pomocí šroubového vřetena a otočného vahadla vytlačily do otvorů mosazné desky razníky na hlavě lisu. Tím se cukr stlačil na poloviční objem. Kostky se nakonec lisem vytlačily na dřevěnou podložku a v sušárně se sušily asi 11 hodin,“ popisuje Hojková proces lisování kostky cukru. 

Zdroj: Eva Blechová - se svolením

Dva měsíce po manželčině zranění jí Jakub Rad přinesl dar – krabičku s asi 350 malými kostkami cukru. Rad prošel byrokratickým kolem, získal císařské privilegium a poté patent, se kterým od listopadu 1843 oficiálně vyráběl a prodával kostkový cukr. 

Cukrová historie 

Cukr se do Evropy dostal až v 15. století. Později vznikaly manufaktury na výrobu cukru z cukrové řepy a na historii cukrovarnictví navázali i Češi. První průmyslový cukrovar na našem území byl založen v roce 1829 v Kostelním Vydří u Dačic. O čtyři roky později vznikla přímo v Dačicích rafinerie cukru, kterou později vedl Jakub Kryštof Rad. 

Dnes bychom Rada nazvali vizionářem. Tehdy k výrobě cukru zřídil výrobnu cukrovinek, kterou vedla jeho žena. Ta vyráběla čokolády, kandované ovoce, perníky i cukrovinky, které si našli oblibu téměř v celém Rakousku-Uhersku. S kostkovým cukrem ale prorazil do celého světa. Rafinerie sice už nefunguje, ale kostka cukru přežila. 1 kg kostkového cukru s 360 kostkami dnes stojí asi 40 korun. 

Tip na výlet: muzeum kostky cukru 

Město Dačice – místo vzniku první kostky cukru na světě – zdobí žulový pomník kostky cukru a nechybí mu ani muzeum. To se nachází v novém dačickém. V něm se dozvíte vše důležité o výrobě a vzniku kostky cukru, ale také si vyzkoušíte odštípnout cukr pomocí kleští. „Vyzkoušela jsem si odštípnout kus cukru pomocí kleští. Nedovedu si představit dělat to každý den,“ říká návštěvnice muzea Nikola Dvořáková. 

Nikola Dvořáková při štípání cukruNikola Dvořáková při štípání cukru. Zdroj: Eva Blechová - se svolením
Cukrové homole se špatně sekaly, blbě balily a vážily, byly neskladné a špatně se převážely. Dnes už kostku cukru považujeme za samozřejmost, ale tehdy to byl revoluční vynález, který změnil zavedená pravidla výroby cukru. 

 

3 fotografie
Zdroje: vlastní dotazování, návštěva muzea

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.