hero-image

Zíráte do mobilu? Váš krk místo hlavy tahá třicetikilový meloun

Doba čtení: 3 minuty

„Co mám mít na sobě, až dorazíš domů?“ pípne v mobilu zpráva od vaší ženy. Tuhle konverzaci si přece nenecháte utéct. Prásk! Při odepisování napálíte v plné rychlosti do lampy na chodníku. Slušivá boule na čele je přitom jen maličkost z celkového výčtu nepříjemností, za které můžeme poděkovat naší závislosti na zářících displejích. 


Pamatujete si ze školy ilustrovaný vývoj člověka od skrčené opice po vznosnou chůzi člověka vzpřímeného? Podle mnohých ortopedů to jde s páteří člověka zase dolů, a to pěkně z kopce. Homo mobilus tak bude mít za pár let nejspíš páteř jako paragraf s nepřirozeně skloněnou hlavou a zvětšené palce od věčného textování. 

Epidemie SMS krku 

„Bolesti krční páteře mají i mladí pacienti ve věku, kdy by neměli mít žádné problémy,“ krčí rameny páteřní neurochirurg Tod Lanman ve studii „Syndrom SMS krku: epidemie moderní éry mobilních telefonů?“ zveřejněné v odborném časopise The Spine Journal. Podle této studie lidé krční páteř zatěžují více při psaní SMS než při sledování webu a videí. 

Čím víc předkláníme hlavu a „zoomujeme“ na text, tím víc dostává naše krční páteř na frak. „Zatímco v neutrální pozici a pohledu před sebe nese náš krk pociťovanou váhu zhruba 4,5 kg, při patnáctistupňovém ohnutí už je to 12 kg. Při klasickém soustředěném zírání v šedesátistupňovém ohnutí je to váha až 27 kg,“ vysvětluje doktor Lanman. Au. Taky teď máte nutkání promasírovat si krk? 

Na hlavě unesete i motorku! 

V rámci objektivity ale pustíme do ringu i druhou část výzkumníků, kteří tvrdí pravý opak. Podle pěti studií uveřejněných na portálu Svět fyzioterapie bolest za krkem nemůžeme svádět jen na zírání do mobilu. Segmenty krční páteře prý totiž vůbec nejsou křehké, což by vám odkýval asijský šerpa i africké ženy běžně nosící na hlavě desítky kilogramů. 

Tipnete si, kolik by náš krk unesl při plném zatížení? Je to váha 245 kg, což odpovídá váze motorky, dospělého tygra nebo čtyř padesátilitrových sudů piva, ze kterých pár kousků upijete. Sami to doma nezkoušejte, prosím! 

Další logický argument proti SMS krku je novinový a knižní krk, který by měl logicky trápit naše předky. Na druhou stranu, málokdo z nich sebou nosil knížku i na pole a trávil obsesivním čtením 6 hodin denně. 

Mladík s mobilem na nádražíZdroj: Clem Onojeghuo / Unsplash

Bouračky, bolavé palce a poruchy vidění 

Než si všichni oddechneme, že zírat do mobilu je vlastně zdravá věc, přidáme ještě pár dalších argumentů: 

Podle zprávy WHO 22 % smrťáků v celosvětovém silničním provozu zaviní chodci, což je 270 tisíc zmařených životů ročně. „Chodci se rozptylují nejrůznějšími způsoby od poslechu hudby ve sluchátkách až po kouření. Zdaleka nejčastěji ale skončí pod koly s mobilem v ruce.“ 

V autě jde podle National Safety Council jen v USA o 1,6 milionů bouraček ročně kvůli používání mobilů. 

O pomoc nekřičí jen vaše páteř. Intenzivní používání mobilů je příčinou bolestí šlach a svalů ruky, nejvíce jsou zatěžované palce. Očím škodí mobil hned dvakrát. Malou vzdáleností, ze které se na něj díváme. A pak také modrým světlem nabourávajícím zároveň přirozený spánkový cyklus. 

Řada lidí s mobilyZdroj: Fauxels / Pexels
Jak z toho ven? 

Dělejte přestávky. Místo strnulého zírání pravidelně procvičte krk a ramena. Během pauzy dopřejte také fitko vašim očím pomocí zaostřování do dálky. 

Máte se kde natáhnout? Pak můžete vyzkoušet oblíbený cvik doktora Lanmana: „Lehněte si na záda a položte hlavu na kraj postele, aby se krk mohl uvolnit a natáhnout dozadu“. 

Je libo něco drsnějšího? Co takhle poprosit děti nebo přátele, aby vás při dřepění s mobilem vyfotili? Svou výstavní fotku s podbradkem a zhrouceným hrudníkem si můžete pro výstrahu nastavit jako tapetu. Třeba vás před brouzdáním přejde chuť… 

Dvojice vedle sebe na gauči, ale zírající do mobilůZdroj: Karolina Grabowska / Pexels

Na závěr ale optimistky s fyzioterapeutkou Hanou Toufarovou: „Často říkám svým klientům: ‚dívejte se do budoucnosti, nehledejte nic na zemi‘. To v překladu znamená – hleďte dopředu ve výši svých očí a nesklánějte hlavu dolů," tvrdí zkušená lektorka s více než 30letou praxí pro portál Moje zdraví. 

Za nás vám k tomu popřejeme, ať vás ve vzpřímeném pohledu zaujme a ohromí mnohem víc věci než v mobilu! 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.