hero-image

Život bez cukru a bez mouky

Doba čtení: 2:30 minut

Guláš se šesti, kachna se zelím, dorty, pizza, burger, to vše se dá udělat bez cukru a bez mouky. Není to žádný chuťový „blaf“, ale i tak může vypadat low carb strava.

Low carb (LC) – nízkosacharidová strava si v poslední době nachází cestu k mnohým, kteří řeší vysoký cukr, nadváhu nebo bezlepkovou dietu. Mezi nimi je i Ilona Csáková, která se na Instagramu pochlubila vášní k této stravě.

„Nízkosacharidová dieta může pomoci při různých typech onemocnění. Výsledky některých klinických studií ukazují, že může mít efekt v případě refluxní choroby jícnu, Crohnovy choroby a diabetu,“ říká Michaela Slámová, nutriční terapeutka a autorka článků STOB, a pokračuje: „Pokud si ale low carb ‚naordinuje‘ kdokoli bez konzultace s odborníkem, může to mít svá rizika.“ 

Domácí LC pizzaDomácí LC pizza | Zdroj: Eva Blechová

Jaké jsou principy LC stravování?

Nízkosacharidová strava redukuje sacharidy, a to na do maximálně 100 gramů denně, a kompenzuje je tuky. Hlavní roli hraje zelenina všeho druhu, maso a ryby, vejce, mléčné produkty a zdravé tuky. Mlsnou zaženete vysokoprocentní čokoládou, hrstkou ořechů, i bobulovitým ovocem.

Vyřazením průmyslově zpracovaných a sacharidových jídel, které mají vysoký či střední glykemický index, dochází ke stabilizaci hladiny cukru v krvi a to podporuje spalování tuků a snižuje chuť na sladké. Těstoviny nahradíte cuketovými špagetami nebo „grusetkami“, rýži květákovou rýží, brambory dýní, celerem nebo kedlubnou, mouku ořechovými moukami, cukr pak přírodním erythritolem nebo stévií.

Co a kde jíst?

  • Vařte si podle kuchařek

Mnoho klasických jídel se dá udělat v LC verzi. Chce to ale mít návod. Mnoho receptů najdete na Facebooku – Nízkosacharidové (LOWCARB) stravování pro zdraví a hubnutí, která má téměř 200 tisíc členů. Další variantou je pořídit si některou z LC kuchařek, podle kterých zvládne uvařit i „nevařič“.

„I když je čím dál tím větší výběr receptů v online světě, tištěná kuchařka s velkými barevnými fotografiemi má stále své nepřekonatelné kouzlo,“ říká Lucie Grusová, autorka LC kuchařek a webu paleosnadno.cz, která low carb považuje za základ svého běžného denního jídelníčku. „Žádný způsob stravování není platný a funkční pro všechny bez rozdílu. Ale strava postavená na základních surovinách bude funkční vždy pro všechny,“ dodává. 

  • Restaurace, bistra, (bez)cukrárny, krabičky

Low carb stravování se stále častěji promítá i do běžného stravovacího provozu. Například v Brně vzniklo výhradně low carb bistro s poledním menu, chlebíčky, tortillami a úžasnými zákusky. Vše bezlepkové, bez mouky a cukru.

„Tato strava vyžaduje čas a péči při přípravě vhodných pokrmů, a proto jsem se rozhodla otevřít bistro, aby jejich cesta za zdravím byla snadnější a chutnější a abych zároveň dostala tento typ stravování do povědomí širší společnosti. A myslím, že to funguje,“ říká Linda Kovaříková, majitelka brněnského bistra Zdravě, chutně ... LOW CARB.

A když nic takového ve vašem okolí nenajdete, vždy to vyřešíte „flákotu“ masa s grilovanou zeleninou.

Vepřová panenka v ořechové krustě s květákovým pyré
Těstoviny
Plněná krůtí roláda, celerovo-mrkvové pyré
Růžičková kapusta s parmazánem a chobotnicí
9 fotografií
Mrkvové řezy se skořicovým krémem podle Grusové
Jablečný koláč s vanilkovou omáčkou podle Grusové
Mug cake s jogurtem, borůvkami a pekany slazený čekankovým sirupem
Cuketové špagety s kuřecím masem, smetana a pesto z medvědího česneku

Diety mají jedno společné: kalorický deficit

Na závěr je třeba uvést, že hubnutí je pouze o přetrvání v kalorickém deficitu. I když je low carb pro někoho životním stylem, je to stále jen cesta, pomocí které se dostane do kalorického deficitu.

O něm mluvil na Facebooku Farid Ahmadov, osobní trenér a výživový poradce: „Všechny cesty vedoucí k redukci mají pouze jediný cíl: donutit člověka, aby si v těle vytvořil kalorický deficit, a to buď přímo, anebo způsobem, kde sám sebe oblbuje velkým množství jídel tak, aby měl pocit, že toho snědl kvanta, ale přitom má ve skutečnosti méně kalorií, a tím pádem méně jídla než před tím. I kdyby se kdokoliv postavil na hlavu, fyzikální zákony prostě a jednoduše neobejde.“

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.